top of page

Hakkında

Fatih Pazvantoğlu 1987’de Eskişehir’de doğdu. Daha çocuk yaşta tiyatroya olan ilgisi öğretmenlerinin ilgisini çekince okulun tiyatro çalışmalarına katıldı. Beşinci sınıfta Cimri oyunundaki "Harpagon" rolü ile seyircinin gönlünü kazandı. Devamında orta okul ve lise yıllarında Töre, Şair evlenmesi gibi oyunlarda başarısını sürdürdü. Liseden sonra Konservatuvar sınavlarına hazırlanma sürecinde çeşitli amatör tiyatrolarda görev aldı. Ardından Odunpazarı Belediyesinin belediye konservatuvarına girdi. Burada hikayesi kendine ait "Duvar" adlı oyun ile İstanbul Büyük Şehir Belediyesi V. Tiyatro Festivalinde Jüri Özendirme Ödülü aldı. Bu süre içinde Tiyatro Anadolu’da teknik ekipte yer aldı. Tiyatronun mutfağına dair her şeyi buradaki çıraklık günlerinde öğrendi. Ardından Konservatuvar yıllarında Ergin Orbey, Erdal Küçükkömürcü, Sinan Pekinton, Ümit Aydoğdu gibi yönetmenlerle çalışma fırsatı oldu.

​Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden 2011’de mezun oldu. Tiyatro eğitimi üzerine eğilmek istediği için aynı yıl Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Pedagojik Formasyon programını bitirdi. 2021 yılında yine Anadolu Üniversitesi’nden Tiyatro alanında yüksek lisans derecesi aldı. Aynı bölümde sanatta yeterlik (PhD) eğitimine devam etmektedir.

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim elemanı ve Tepebaşı Belediyesi’nde tiyatro eğitmeni olarak çalışmakta. Okul döneminde birçok kısa film tecrübesinin ardından Zübeyr Şaşmaz’ın Kurtlar Vadisi Filistin sinema filminde oynadı. 2016 yılında Canbert Yergüz’ün bağımsız projesi olan Kamyon adlı kısa filminde rol aldı. Tepebaşı Belediyesi Gençlik Tiyatrosu kurucu ve eğitmenlerinden. Yine aynı kurumda çocuk ve gençlik oyunları sahnelemektedir.

Tiyatro eğitimi, yaratıcı drama alanlarında çalışmaya ve öğrenmeye devam etmektedir. Özel olarak fiziksel tiyatro ve hikâye anlatıcılığı geleneğini sürdürmek üzere ulusal ve uluslararası atölye, kongre ve festivallerde çalışmalar yürütmektedir. Assitej Türkiye, Çağdaş Drama Derneği, Kısa Film Yönetmenleri Derneği üyesidir.

DSCF3173e copy.jpg
bottom of page